до переліку статей
до переліку статей
назад
назад
October 2, 2024
Івент
Вакансія
Стаття

Бізнес на повторі: чому серійні підприємці змінюють правила гри

до переліку статей
до переліку статей

Бізнес на повторі: чому серійні підприємці змінюють правила гри

З дослідження Gradus у 2023 році стало відомо, що з початку повномасштабної війни в Україні відкрилось лише 2% традиційних бізнесів і аж 18% стартапів. Вагома різниця в цифрі демонструє, що українці не опускають руки, а стартапи можуть стати ключем до економічної стабільності.

Запуск молодих підприємств часто є результатом роботи тих, хто беззупинно створює нові й нові компанії. Сьогодні поговоримо про серійних підприємців — як вони лончать нові проєкти, керують кількома компаніями та будують стратегії успіху своїх бізнесів.

Хто такі серійні підприємці?

Серійного підприємця в Кембридзькому словнику визначають як людину, яка запускає кілька бізнесів за певний період. Однак на практиці, це може бути хтось, хто постійно переходить від одного стартапу до іншого, створює бізнеси, а потім або продає їх, або передає в управління команді.

Замість того, щоб присвячувати себе одній справі все життя, серійні підприємці намагаються реалізувати себе в різних сферах, часто навіть на різних ринках чи регіонах. Їх об’єднує кілька ключових якостей: постійне прагнення знайти нові можливості, готовність ризикувати, адаптивність та гнучкість у прийнятті рішень. Серійний бізнес залучає людей з візіонерським типом мислення, яким легко придумувати ідеї та відчувати потреби ринку. Авантюризм, який притаманний запуску компанії, драйвить серійного підприємця, який часто має глибоку експертизу в питаннях розробки продукту, пошуку команди, старту маркетингових активностей.

Один із найвідоміших прикладів серійного підприємця у світі — засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон. Він розпочав бізнес у 1970-х із продажу бракованих записів під брендом Virgin, який згодом виріс у повноцінну звукозаписну імперію Virgin Records. Але на цьому його амбіції не зупинилися. Бренсон завжди був у пошуках нових можливостей: він запустив авіакомпанію Virgin Atlantic, потім Virgin Mobile, Virgin Galactic, і навіть спробував себе в залізничному бізнесі через Virgin Trains. Всупереч ризикам і невдачам, наприклад із Virgin Cola, його здатність постійно знаходити нові ніші робить його ідеальним прикладом серійного підприємця, який не боїться викликів і завжди готовий до наступної великої ідеї.

Чому деякі підприємці обирають шлях заснування кількох компаній? Насправді це не надто поширена практика, адже згідно з дослідженням Кауфмана, понад 40% підприємців проводять роки, працюючи або керуючи своїм першим бізнесом, і менше 1% засновують до 10 компаній у своєму житті. Серійне підприємництво приваблює тих, хто прагне різноманіття, нових викликів та можливостей для зростання. Воно дозволяє створювати кілька бізнесів, розвивати різні навички та формувати потужну мережу контактів. Перевага тут полягає в диверсифікації: засновники можуть діяти в різних галузях, знижуючи ризики та підвищуючи інтерес інвесторів. Однак цей шлях не без викликів. Балансування між кількома проєктами може бути виснажливим, а пошук нових ідей — призводити до втрати фокуса. Крім того, є ризик перевитрат ресурсів, коли підприємець вкладає надмірні кошти в сумнівний проєкт, сподіваючись на його успіх.

Ключові стратегії серійного бізнесу

Серійні підприємці використовують стратегії, подібні до звичайних, але з урахуванням особливостей кількох проєктів. Це створює нові можливості й виклики:

1. Створення екосистеми. Серійний бізнес можна перетворити з кількох джерел доходу у справжню самопідтримувану екосистему. Не кожен проєкт може бути фінансово успішним, однак вони можуть підтримувати прибутковість флагманського проєкту. Наприклад, власник маркетингової агенції та ІТ стартапу може отримати симбіоз від співпраці обох компаній, де експертиза двох команд буде підсилювати ціннісну пропозицію кожного проєкту.  

2. Диверсифікація. У серійному підприємництві добре запозичати правила ефективного інвестування. Одне з найвідоміших — «Не кладіть усі яйця в один кошик» — також діє і тут. З огляду на стан ринку, ризики та наявний капітал, можна приймати рішення щодо реінвестування, а також виводу прибутку для вкладення у новий проєкт чи масштабування. Ризики можна зменшити, розвиваючи різні напрямки, що дає змогу випробовувати нові ніші та проєкти.

3. Ліквідність і ризики. Навіть у найбільш ризикованих і сміливих підприємців повинні бути присутні стратегії відходу. Пригадайте індіанську приказку: «Коли ви усвідомлюєте, що їдете верхи на мертвому коні, найкраща стратегія — злізти з нього». Варто визначити критерії оцінки успішності та «вчасно вийти з гри», зберігаючи ліквідні ресурси. Не завжди ведення бізнесу приводить до масштабування, а тому варто розглядати варіанти продажу чи передачі управління.

Навіть найуспішніші підприємці стикаються з невдачами. Олександр Косован, засновник MacPaw, поділився одним із таких прикладів: розробка продукту для персоналізації iPhone без попереднього дослідження ринку. Витративши два роки на його створення, команда зрозуміла, що попиту на цей продукт немає, і проєкт довелося закрити. Ретельний аналіз перед запуском і готовність визнавати помилки, навіть якщо вже вкладено значні ресурси — це важливий кейс для серійних підприємців, яким одна поразка не повинна стати перепоною для реалізації своїх ідей. Пам'ятайте, що в більшості відомих підприємців є кейси невдалих запусків, завдяки яким вони могли визначати більш прибуткові та вигідні для ведення бізнесу ніші.

Керування кількома компаніями

Для управління кількома компаніями одночасно треба володіти як певними особистісними якостями, так і опанувати унікальні навички управління.

1. Мультизадачність та делегування. Делегувати зовсім не означає просто дати завдання, наприклад, розробнику в технологічному стартапі. Неможливо просто покладатися на інженерів, адже візіонеру теж потрібно розуміти базу кодування, UI/UX дизайну та основи аналізу даних, щоб ефективно приймати обґрунтовані рішення та розуміти суть робочих ролей у вашому підприємстві. Недостатньо просто найняти талант — потрібно говорити їхньою мовою.

2. Структурування часу. Час – це не просто гроші, а актив. Ефективне управління кількома проєктами вимагає надзусиль в питанні управління часом. Використовуйте інструменти продуктивності, працюйте з чіткими дедлайнами, плануйте набагато місяців вперед, оцінюючи власні можливості залучення до кожного з проєктів. Необхідно досягнути синергії короткострокових завдань з довгостроковими цілями компаній, в чому допоможуть автоматизовані системи підвищення продуктивності, наприклад дашборди.

3. Побудова сильної команди. Звичайно в будь-якому бізнесі важлива роль належить управлінській команді. Однак саме в серійному підприємництві важливо, щоб все працювало без постійної присутності засновника. Часта помилка — працювати з одними й тими ж людьми від проєкту до проєкту. Свіжий погляд і експертність в певних нішах відіграють важливу роль в побудові нової команди.

4. Фінансова грамотність. На управлінні грошовими потоками може будуватися загальна стратегія запуску продукту. Адже в серійному підприємстві можна як залучати капітал акціонерний, так і брати позики. А можна самостійно фінансувати новий проєкт, реінвестуючи прибуток з поточного підприємства. Важливо користуватися фінтех-рішеннями для оптимізації грошових потоків. Наприклад в комерції допоможе програмне забезпечення для відстеження рівня запасів у режимі реального часу та звільнення готівки. Не менш важливо вміти прогнозувати рух грошових коштів. Наприклад для ІТ стартапу можна передбачити відтік коштів на рекламу та спланувати оптимізацію витрат або закласти додатковий бюджет на цей період.

Практичні поради для майбутніх підприємців

Для тих, хто хоче спробувати стати серійним підприємцем наведемо свіжу статистику. Згідно з дослідженням Опендатабот 30,7% українських компаній, створеними масовими засновниками, відкриваються у сфері гуртової торгівлі. Ще 6% — у сфері наземного та трубопровідного транспорту і 5,5% у сфері охоронної служби. Географія підприємств наступна: майже половина компаній (44,1%) зареєстрована у Києві — 1766 бізнесів або 44,1% від загальної кількості. Для ведення серійного підприємництва  обирають також Львівщину (8,4%), Київщину (7,6%), Одещину (5.8%) та Дніпропетровщину (4,3%).

Звісно необов'язково реєструвати бізнес в столичному регіоні, щоб справа пішла успішно. Однак при запуску потрібно акумулювати не лише всі свої знання та фінанси, але й будувати міцну мережу контактів. Інвестуйте час в нетворкінг, який дозволить шукати як членів команди, так і потенційних інвесторів. В часи LinkedIn варто користуватися всіма можливостями та впевнено заявляти всьому світу, що ви працюєте над своєю справою. Цікава, актуальна та вивірена ідея вашого бізнесу точно приверне увагу партнерів і майбутніх клієнтів.

Авторка: Ірина Жданюк

No items found.

Чекаємо вас на заході!

Дякуюємо! Ваша реєстрація  отримана!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Новини

December 17, 2024

Десять бізнес-трендів на 2025 рік та прогнози для основних галузей

December 6, 2024

Архітектура Blackwell: новий стандарт для GPU епохи штучного інтелекту

December 20, 2024

CO-DONATION, CO–CELEBRATION

November 28, 2024

Бургер vs валюта: що розповідає індекс Біг Мака про економіку?

November 25, 2024

“Машина упереджень”: Як Google говорить вам те, що ви хочете почути?

November 12, 2024

Ресурс-менеджер: новий супергерой проти вигорання в ІТ-компаніях